Žygis ir Vėlinių šventė po Kalniškių apylinkes

 

Šventė vyks ant pačio naujausio XX a. PILIAKALNIO – Kalniškės mūšio kalno. Vienam iš didžiausių Lietuvos partizanų pasipriešinimo okupantams mūšiui 60 m. (1945-2005 m.)

Vėlinių šventė vyks 2005 lapkričio 5 d.

 

Iš V. Almonaičio archyvo:

KALNIŠKĖS    MIŠKAS

Žaliajam gegužy skleidės obelų žiedai, Žiaurūs rusai mus užpuolė Kalniškių miške; Stoj' į kovą partizanai, laisvės sakalai, Už tėvų žemės rytojų kovėsi narsiai.

(Iš liet. partizanų dainos)

1 km į pietryčius nuo Krosnos prasi­deda Kalniškės miškas, iš Šiaurės j pietus nusitesiąs 7 km, ligi Juodežerio ežerėlio. Pla­čiausia miško vieta (4 km) yra iš vakarų į rytus tarp Gudeliškės ir Stebulių kaimų. Miš­kas gerokai kalvotas; aukštumos prie Juodeže­rio siekia 153,4 m virš jūros lygio. Auga pu­šys, eglės, beržai, ąžuolai, alksniai ir kitokie medžiai bei krūmai. Miškas gražus; jame stovyklaudavo Marijampolės skautai.

I pasaulinio karo metu Kalniškės mišką gerokai iškirto vokiečiai, specialiai pravestu geležinkeliuku išveždamda medieną į Krosnos lentpjūves, o iš ten i Vokietiją.

 

Kalniškės miško vardas į ėjo į mūsų laisvės kovų istoriją. Juozo. Lukšos-Daumanto liudi­jimu1) 1945 m. gegužės 16 d. šiame miške įvykusios smarkios kautynės, kurių metu 80 liet. partizanu kovėsi su daugiau kaip 400 enkavedistų. Partizanai buvo įsistiprinę Kal­niškės miško aukštumoje, kur jie sutiko gau­sias ir stiprias ginkluotas rusi] pajėgas, atžy­giavusias iš Simno. Apsupti partizanai sto­kojo šaudmenų, kuriais mūšio metu stengėsi aprūpinti moterys ir net vaikai, perbėgdami per rusų apsupimo žiedą. Visas kalnagūbris buvo nusėtas kritusių bolševikų lavonais. Kau­tynės truko kelias valandas. Stokodami šovi­nių, partizanai pralaužė gilius bolševikų ap­supimo žiedus ir išsiveržė į laisvę. Šalia ko­votojų vyrų nemažiau narsios pasirodė ir mo­terys. Iš jų minima partizanų vado Lakūno žmona, buvusi mokytoja. Pamačiusi kritusį lietuvį kulkosvaidininką, ji užėmusi šį svarbų postą ir vėl sėkmingai nukreipusi ginklą į priešus: ji šaudžiusi ir tada, kai bolševikai su­žeidė abidvi jos kojas. Šalia jos narsiai kovo­jusi partizanė Pušelė. Kautynėse krito dides­nioji laisvės kovotojų dalis, jų tarpe dalinio vadas Lakūnas ir minėtos partizanės. Kritu­siųjų lavonai pakasti Kalniškės miško kalne­lyje. Kautynių vietoje liko tik išlaužytas miš­kas. Šis laisvės kovotojų žygis plačiai nuskam­bėjo per visą Lietuvą ir j žmonių dainas pateko:

 

Dudeno kulkosvaidžiai, griaudė perkūnai,

Ir kryžium suvirto svyruokliai beržai,

Kulkosvaidžiams grojant, Pušelė pravirko,

Pakirto beširdė ją priešo kulka. ..

Nors melsvosios akys jaunystės užgeso —

Gegužio baltųjų žiedų nematys:

Ilgai minės priešas tą mūšį ir vietą,

Kur grūmės, kaip liūtas, Lakūno būrys.

Sese, pink vainiką žalią, atnešk paslapčia,

Broli, juodą medžio kryžių pastatyk nakčia.

Tu, lakštute, aplankyki kapą vakarais,

Suok dainelę liūdną, graudžią naktį ir rytais.

 

1)  Partizanai, II laida, 100-101 psl.

2)  Trys pilnų dainų tekstai paskelbti knygoje „Laisvės kovų dainos", New Yorkas,  1962.

 

 

 

Kalniškės pamiškių tragedija

1989, NR. 17, 22, 1990, NR. 1 (Švyturys)

Kalniškė, Kalniškė... Kiek apie Tave prikalbėta ir draugų, ir priešų. Kiek dainų pridainuota. Ir vis dėlto dar  sykį   noriu  grįžti  prie   Kalniškės.

1952 metų vasarą su reikalais lan­kiausi Mindaugo tėvūnijoje. Į tos tėvūnijos veiklos zoną įėjo ir Kal­niškės miškas.

Susirinkom aštuoniese. Įsikūrėm ant vieno gyventojo tvarto. To gy­ventojo pavardės nežinau, nes ir neturėjau žinoti, tačiau žinau, kad tai buvo Babrų kaime (netoli Lazdi­jų). Ten išgyvenom apie savaitę. Naktį, žinoma, išeidavom savais reikalais, tačiau dienavoti sugrįžda-vom. Vasaros dienos ilgos, tai ir pokalbiams   laiko   pakako.

Tarp mūsų buvo toks Juozas, sla­pyvardžiu Viesulas. Tai štai šis Juozas-Viesulas buvo Kalniškės kau­tynių dalyvis. Iš kur jis kilimo ir kokia jo pavardė, vėlgi nežinau, nes neturėjau žinoti. Juozas-Viesu­las pasakojo paprastai, be patoso ar pretenzijų į didvyrius. Pasakojo maždaug   šitaip.

Jų buvo šešiasdešimt vyrų. Vado­vavo Lakūnas. Jo žmona Pušelė. Apsupo juos paryčiu. Iš pradžių kareivių krito daug. Mat kareiviai ėjo kaip į „psichinę ataką". Ir su­prantama. Vos prieš pora savaičių buvo pasibaigęs karas. Tarp karei­vių tikriausiai buvo daug fronti­ninkų (o gal ir visi). Nugalėjęs to­kį priešą, ką čia lankstysiesi prieš kažkokius   piemenis.

Taip ir šūkavo eidami: „Saiką pastuchov, zdavaites". Na, aišku, dar ir: „matj matj"... Tačiau kiek krito kareivių, aišku, miškiniai ne­turėjo supratimo. Kas nors sykį da­lyvavo kautynėse, puikiai žino: pra­dėjus šaudyti, krinta žemėn visi: gyvi, sužeisti ir žuvę. Kiek jų vėl kyla, o kiek lieka gulėti, nelabai pastebėsi.

Apie pusdienį, o gal vėliau pra­dėjo šaudyti patrankos. Gal tai bu­vo minosvaidžiai, dėl to ir pats Juozas-Viesulas abejojo, tačiau tarp jų pradėjo sproginėti sviedi­niai.

Tada miškiniai pradėjo veržtis iš apsupimo žiedo. Vadas Lakūnas jau buvo žuvęs, tad aišku, koks tai buvo veržimasis. Kiekvienas gelbėjosi, kaip išmanė.

Juozas-Viesulas įsilipo į eglę ir prisirišo su diržu. Kai arti sprogda­vo sviedinys, tai, sakėsi, net pra­rasdavo  sąmonę.  Diržas ir  išgelbėjo.

Po šių kautynių Juozas-Viesulas legalizavosi. Aišku, kad buvo Kal­niškių miške, niekam nesigyrė. Ir vis dėlto buvo persekiojamas. Tad 1949 m. vėl išėjo į mišką. Buvo Juozas-Viesulas, mano žiniomis, taip. Juos tris — Drąsuolį, Bajorą ir Viesulą   —   apsupo   bunkeryje,   kuris buvo po klėtimi. (Tai įvyko 1952 metų rudenį). Prasidėjo susi­šaudymas, klėtį uždegė, na, ir ga­las.

Paklausit, kam taip smulkiai rašau Rašau tam, kad tikriausiai yra Juozo-Viesulo giminių ir artimųjų, gal   jie   daugiau   parašys.

Ir dar. Tuose kraštuose ir tais lai­kais sklido viena pusiau tiesa, pu­siau legenda apie Kalniškę. Kada Kalniškėje nukautus miškinius (da­lį ar visus, neaišku) parvežė į Sim­ną, tai pro šalį važiavo stribas. Žinoma, jam kraujas užvirė, ir arklį pasuko tiesiai ant lavonų (lavonai, kaip paprastai buvo pamesti gat­vėje). Tačiau arklys — protingas padaras, per lavonus nėjo, nors ir mušamas šautuvo buože.

Po kiek laiko paryčiu prie minė­to stribo namų prijojo vaikinas ir paprašė parodyti, kur gyvena kaž­koks kitas gyventojas. Stribas išėjo už vartelių ir... daugiau jo niekas nematė.

Kiek tame pasakojime teisybės, galėtų pasakyti tik Simno miestelio senbuviai, tačiau pasakojama buvo plačiai.

Na, o kiek žuvo miškinių Kalniš­kėje! Juozas-Viesulas tvirtino, kad žuvo keturiasdešimt septyni, prasi­veržė trylika. Žinoma, galėjo ir su­klysti, nes daug kur minima keturiasdešimt keturi.

Tai tiek apie Kalniškę iš pirmų lūpų.

O Stankevičienės (ir ne tik jos) pozicija, mano supratimu, aiški vi­siems: viskas, kas vyko ir vyksta Lietuvoje, tai yra juoda ir nedora, o kas ateina iš Rusijos — rožėmis kvepia.

ANTANAS    VAITULIONIS Karmėlava

 

Perskaičiau straipsnius apie Kalniškės miško tragediją. Iš tikrųjų buvo toks įvykis. Tai atsitiko pokario metais, vieną šiltą ir gražią die­ną. Kautynės vyko aršios, žūtbūti­nės, tęsėsi nuo ryto lig vakaro. Aidėjo šūviai, sproginėjo grana­tos. Netgi buvo mesti šarvuočiai, virš miško skraidė ir žvalgė lėktu­vas. Tai, ko gero, vienas iš pačių didžiausių mūšių, kuris įvyko tais laikais. Apie jį buvo plačiai kalba­ma visoje Lazdijų apskrityje. Ga­limas dalykas, jog, aiškinant tų įvy­kių eigą, yra atsiradę ir nemažai netikslumų. Tai suprantama. Viena, tai buvo gana pavojingas laikas, o antra, tiesioginių dalyvių kažin ar bėra gyvų. Apie tą miškinių susi­rėmimą su kariuomene pripasakota įvairiai. Gal kiek ir idealizuota. At­seit partizanai rodę nepaprasto didvyriškumo stebuklus, kareiviai ėję  net  pasiduoti,   metę  ginklus...

Kalniškės mūšyje tikrai žuvo per kelis šimtus kariškių. Apie tą atsiti­kimą buvo griežčiausiai draudžiama kalbėti ar net jį prisiminti. Bet vis dėlto žmonės neišsigando. Po kurio laiko apylinkėse paplito ilgoka dai­na apie Kalniškės mūšį. Atsimenu, dar 1947—1950 metais kaimų jau­nimas, ypač per darbų talkas, drą­siai traukdavo tą dainą įvairiais va­riantais. Kas ją sukūrė, neaišku, galbūt kaimo  galvočiai  ar  poetai.

 ALOYZAS  SUŠINSKAS  T. Vokė Vilniaus rajonas

 

Aš taip pat iš vaikystės ir dabar prisimenu tą šiurpų įvykį. Mat mano jaunystė praėjo Krosnoj, esančioj prie   Kalniškės   miško.   O   „Kalniškės mūšio“ dainą aš ir anksčiau, ir dabar esu daugeliui priminusi:


 

Kai   žaliam   gegužy   skleidė

Obelys žiedus,

Žiaurūs rusai mus užpuolė

Kalniškės miškuos.

 

Linko   eglių   žalios   šakos,

Kulkos varpė mus.

Suvaitojo  žalias  miškas,  —

Gaila, vyrai, jūs.

 

Krito kovoje didvyriai

Su skausmu širdy,

Iš krūtinių teka kraujas —

O kulka žiauri.

 

Skriski, raibas sakalėli,

Į mano namus,

Sakyk tėvui,  motinėlei,

Kad negrįš sūnus.

 

Sakyk   mylimai   mergaitei,

Kad jau neateis

Mylimasis  bernužėlis

Šiltais vakarais.

 

Sese, pink vainiką žalią,

Atnešk paslapčia,

Broliui   juodą   medžio   kryžių

Pastatyk nakčia,

 

O jūs,  draugai,  vieni  likę,

Vykit plėšikus.

Kada bus laisva žemelė,

Ir mum lengviau bus.

 

Kada plevėsuos trispalvė

Bokštuos Lietuvos,

Ir laisvas dainas mergaitės

Visos uždainuos.


 

 

O.   J.   KLlOČIUVJENĖ Marijampolė


 

 


 

Redakcijos  prierašas:

A. Sušinsko minima ir O. J. Kliūčiuvienės pateikta daina apie Kal­niškės mūšio — ne vienintelės: tau­tosakos rinkėjai yra užrašę ir dau­giau   ta   proga   sukurtų   dainų.

 

Ši tragedija ypatinga tuo, kad buvo pati pirmoji, kur susidūrė garnizono kareiviai ir miškiniai. Vėliau panašių tragedijų buvo daug ir įvairiose vietose. Kaimo gyven­tojai, apdėti valstybinėmis duoklė­mis, dar turėjo remti ir miškinius maisto produktais ir apranga, todėl
jų nekentė ir, kur tik galėjo, juos išdavinėjo. Išduoti buvo ir Kalniškės miške susibūrę miškiniai. Operaci­jai vadovavo neprityręs karininkas, įsakęs pulti mišką lygia vietove. Miškiniai iš už medžių kulkosvai­džių ugnimi daug raudonarmiečių išžudė. Raudonarmiečiams įsiveržus į mišką, užvirė kova vyras prieš vyrą. Prasiveržė tik keturi rankiniais kulkosvaidžiais ginkluoti miškiniai. Kiti žuvo. Autorius rašo netiesą, kad kareiviai, miške nieko neradę, iššaudė beūsius kaimo bernelius. Vykstant miške kautynėms, kas na­mie sėdės. Kad žuvo 44 — tiesa,
bet tai buvo ne kaimo berneliai, o tikri      miškiniai.       Raudonarmiečių nuostoliai buvo labai skaudūs: dėl karininko neprityrimo jų žuvo du šimtai penki. Tiek buvo pristatyta į karinį   komisariatą   karių   lavonų.

Dėl tos „Pušelės'' irgi įvairių kalbų sklido. Kalbėta, kad kareiviai ją radę pristatė į ligoninę, o pa­sveikusi tarnavo Marijampolės ka­lėjime prižiūrėtoja, kad nepasiektų miškiniai, nes, pasidavusi į nelais­vę,  miškinių  buvo   laikoma  išdavike.

J.       STANKEVIČIUS

Jonava

 

 

(Lietuvos TSR archeologijos atlasas I-II)

VERSTAMINAI, Lazdijų raj., Teizų apyl.

Kaimo PR dalyje, į R nuo buv. ežero yra piliakalnis. Jis 7—10 m aukščio išoriniais šlaitais.  Viršuje  ovali,   S R—PV  kryptimi 24 m ilgio ir 18 m pločio aikštelė, iš visu pusiu ar įuosta   127 m ilgio pylimu, kuris S R   gale   4.5   m,   -   PV—3   rn   aukščio. Aikštelė užpelkėjusi. 1965 žv.IL Lit,:  A. MepKeBif^ioc. 1966, 16.

Apie 300—400 m Į PV nuo pirmo piliakalnio, nusausinto ežerėlio P krante yra ant­ras suardytas piliakalnis. Jis buvęs balno formos, aukštesniais R ir Y galais. R gale pylimas 3 m. V — 5 m aukščio. Pylimai juose    apie    25 m    skersmens    aikštelę. Išorinis    šlaitas    5—6    m    aukščio.    PV pašlaitėje   rasta   lipdyto   puodų   grublėtu paviršiumi šunelių.

1965 žv. II. Lit.: žr.

To paties   ežerėlio  V krante   yra   trečias piliakalnis. Tai pailga Š-P kryptimi kalva stačiais, 12—15 m aukščio R ir V šlai­tais  ir kiek  nuolaidesniais   galais.  Viršu­je— 26   m   ilgio   ir   8   m   pločio   aikštelė, įtvirtinimu ir kultūrinio sluoksnio joje jau nematyti.   V—PV   šlaite    rasta    lipdytos keramikos   lygiu  ir  nežymiai   brūkšniuotu paviršiumi.

 1965 žv. II. Lit.: žr. Nr. 81 L

Atrodo,   piliakalniu   laikytinas   kaimo   SR dalyje esantis koplyčkalnis, didelė aukšta kalva, pailga S—P kryptimi. Jos P, V-ir R šlaitai statūs, daugiau kaip 10 m aukš­čio,. Viršus  apie  70 m   ilgio ir 20—25 m pločio.   Galai   kiek   aukštesni,   tarsi   būtų. išskleisti pylimai. Kultūrinio sluoksnio ne­pastebėta.  Nėra  ir koplyčios  žymių.

1965 žv. 11. Lit.: žr. Nr. 811.

 

VERSTAMINAl, kaimas Lazdijų rj., Teizų apyl., 7 km i š. r. nuo Lazdi­jų;   ,,Dzūkijos"  kolūkio  centr.  gy­venvietė. 317 gyv. (1987). Iš p. prie  prieina Verstaminų ež. ir Diferencijos miškas. Ryšių skyrius., fel­čerių    ir    akušerių punktas    (nuo 1960),  devynmetė m-ia   f nuo   1929 pradine.      1949—61      septynmetė, 1961—66 aštuonmetė)., kult. namai (nuo 1970),   biblioteka (nuo 1950), *   Vers laminu   piliakalniai,   li  mi­nimi  1744.  1971 prie ^  prijungtas Komisaru vkos   kaimas    (82    gvv... 1970), 1886 buvo 359,  1923 --'279. ic59 ___ 314.  1970 _ 256,  1979 — 840 gyv,

VERSTAMINC   PILIAKALNIAI,  4 piliakalniai     Lazdijų     raj.,.     Teizų apyl.,   Verstaminų   kaimo p.  pak­raštyje,   prie   Verstaminų    ežero. Resp. reikšmės archeol. paminklai. Pirmasis  piliakalnis   yra  7—10  m aukščio. Aikštelė ovali, 24X18 m dydžio,- apjuosta  127 m ilgio, š. r. gale 4,5 m,  p.  v. — 3 m aukščio pylimu. Aikštele pelkėta, su mažu kult.   sluoksniu.   0,3—0,4 km  į p. v. nuo pirmojo piliakalnio yra bal­no pavidalo, labiau apardytas ant­rasis piliakalnis, Šlaitai 5—6 m au­kščio.    Aikštelė    apvali     ~ 25 m skersmens, su menku kult. sluoks­niu, įdubusi. Ją juosia 3—5 m aukš­čio   pylimas. P. v.   pašlaitėje   yra sen.   gyvenvietės    pėdsakų;   rasta lipdytinės grublėtosios keramikos. Trečiasis piliakalnis yra 0,3 km į s. v. nuo antrojo, įrengtas pailgo­je,, stačiašlaitėje   (12—15 m aukš­čio) kalvoje. Aikštelė 26X8 m dy­džio. Piliakalnio p, v. ir v. šlaituo­se rasta   lipdytinės   lygiu ir nežy­miai brūkšniuotu paviršiumi kera­mikos. ~ 1 km į š. r. nuo šių pilia­kalnių yra ketvirtasis   piliakalnis, dar vad. Alkakalniu, arba Kopiyčkainiu. Jis įrengtas   pailgoje   kal­voje. P., v. ir r. šlaitai statūs, >10 m aukščio. Aikštelė 70 m ilgio   ir 20—25 m pločio: jos galuose yra išskleisto   pylimo žymių. Piliakal­niai naudoti I t-metyje.

Algimantas Merkevičius